God morgen, og god søndag ❤️ I går morges sov jeg til klokka var neste 10, i natt har jeg knapt lukket øynene. Jeg er ikke trøtt akkurat nå, men tipper trøtten kommer utpå formiddagen. Halve natte lå jeg og lyttet til regndråpene utenfor soveromsvinduene, ganske beroligende faktisk, selv om søvnen uteble.
På asjetten på bordet, ved siden av kaffekoppen, ligger to knekkebrød med brunost. Hverdagskosten er tilbake, selv om det teknisk sett er ferie i ei drøy uke til. Jeg har en neve fargerike vitaminer også, som skal gi litt energi. De heter M&M…Jeg har jobbet litt i uka som gikk, bare sånne småting som liksom må på plass før skolen fylles med elever igjen. Den hjemmeboende poden har allerede reist på golfbanen med en bror, og huset er ganske så stille. En vanlig søndagsmorgen. Helt hverdagslig, men fin.
Uka som gikk bød på gode øyeblikk, selv om de aller fleste dager ble tilbragt her i og ved måsahuset. Mest sol, noen skyer, og noe regn. Helt vanlig norsk sommer. Forrige uke begynte jeg å beise huset. Jeg ga opp litt da det kom til langveggen, bare fordi den er så himla høy. Ikke høyere enn vegger flest altså, men høy nok, oppunder mønene der. Jeg har blitt så pysete de siste åra. Høyder gjorde meg ikke noe før, nå skjelver lårene bare jeg ser stigen liggende på bakken. Så jeg malte første etasjen, og undersøkte prisen på leie av lift og stillaser
Så en formiddag, mens jeg satt og googlet priser, la jeg fra meg mobilen, satte stigen inntil veggen, og klatret. Først ett trinn, så et til. Så ropte jeg til poden at han han skulle komme dersom jeg skreik, for da betydde det at jeg falt. Men jeg falt ikke. Skalv? Oh yes! Meg jeg stod stødig. Og en plank etter en annen fikk et nytt strøk med penselen, og innen halvannen time var jeg ferdig! Fy flate for en god følelse!!! Mestringsfølelse, og bare så innmari deilig å se veggen ferdig! Alle spør hvorfor ikke unga kunne gjort det, siden jeg har tre voksne gutter! Hvorfor? Fordi det kommer til å komme en dag da jeg MÅ be dem om tjenester, men enn så lenge klarer jeg selv, og det er pokker så fint det! Å stå nede i hagen og nyte synet av noe jeg har fiksa selv! Det er fine øyeblikk det!
Den dagen det lå en helt ny bok til meg i postkassa. Linda Tjellaug har skrevet en ærlig bok om livet, om kjærlighet, og jeg gleder meg til å lese.
Tror det blir en del av søndagen min i dag. Damer som gjennomfører en drøm, damer som våger, slik som Linda, det synes jeg er så herlig. Tenk å ha lyst til å skrive bok, også bare gjøre det!!! Rykende fersk lektyre i hendene, så fint øyeblikk.
Alle de små minnene som dukker opp når jeg styrer i hagen. En formiddag denne uka røsket jeg opp ugress bak huset, og laget meg en kompost haug ute i skogen. I det jeg drar opp et buskas med røtter og alt, skimter jeg noe rødt som flyr gjennom lufta, og lander ved tørkestativet. Og der ligger den, en liten bit av barndom, et minne fra da en hel haug smågutter lekte med småbiler i skogen bak huset. Traktoren fikk en god spyling fra hageslangen, før den ble satt på ei hylle inntil den nymalte veggen. Og det tok ikke mange timene før podene kom hjem på grillmat etter golfingen, og traktoren igjen fikk kjørt litt i hagen. Store gutter, unge sjeler, og fine øyeblikk.
Den kvelden vi kjørte innom Hageland på Aurskog for å kjøpe litt friske blomster til graven til mamma. Det ble kun med tre blomster denne gangen, men vi gikk en runde likevel, og kikket på trær, busker og stauder. Jeg drømte meg selvsagt bort. Hagen vår er så stor, og har så mye postensiale, men jeg aner liksom ikke hvor jeg skal begynne. Men drømme, det kan jeg. Når jeg blir millionær skal jeg hyre noen med peiling, enn så lenge nøyer jeg meg med ganske grønn plen, og nye blomster til mamma. Det ga fine øyeblikk det også.
Og når vi snakker om blomster. inne har klart å holde liv i en blomst i over fem uker nå. Blomsten var en gave fra kollega Line før ferien, og jeg synes den gir sånne barndomsvibber, for den står der så fargerik, helt ulik alle andre farger i måsastua, i en gammel krukke etter mormor og morfar. og den gjør meg glad! Skikkelig glad. For den har enda ikke gjort meg til morder! Gode øyeblikk!
Kanskje det uansett ikke er lurt om jeg får grønne fingre, og lager en oase i hagen, for hver eneste dag i uka kryr det av vegetarianere rundt husveggene, som forsyner seg grådig av det som blomstrer. Rådyr, elg… og rev, harer, ekorn… Nå har jeg til gode å se ekornet spise av blomstene altså, men yrende dyreliv er det ihvertfall på måsan. Hver eneste dag. Og ikke er de sånn kjempesjenerte heller. Ekornene spiser snart av hendene våre, og elgen tusler bare noen meter unna oss, og stopper så vidt opp når gubben reiser seg og forteller dem at veien på den andre siden av huset har tatt livet av fetterene deres. Sånne øyeblikk bare står vi og nyter. Tenk å ha ei rykende fersk viltgryte i hagen, hver dag.
Og slik gikk uka. Minsten har tatt med mamsen på flere shoppingturer over grensa til Sverige, og jeg tro vi satte ny rekord i raskt inntak av smultbakst denne uka. GODE øyeblikk.
Også har det blitt bakst. Brød, sjokoladekake, og kanelsnurrer. Bare fordi vi hadde lyst på, og fordi det er ferie, så vi har all verdens tid til å bake.
Jeg har sovet lenge, og jeg har ligget våken hele natten. Jeg har klippet gresset, og vaket i et grunt plaskebasseng, mens sola har gjort nestetippen rød.
Jeg har blitt ferdig med innkjøp til to av fem adventskalendere, og strittet imot trangen til å pakke dem inn. Jeg har møtt en elev for å spise lunsj, og for å skravle litt, og jeg har hatt herlig, etterlengtet alenetid, med podcast på øret. Hverdager, i ferien, fulle av små hverdagsøyeblikk. Håper uken som gikk ga deg fine øyeblikk, og at uka som kommer er grei med deg. Stell pent med deg selv, det fortjener du. Vi blogges.

















































